Dlaczego lubimy słuchać opowieści?
Wszyscy uwielbiamy słuchać dobrych historii. Z czego to wynika? Neuronauka dostarcza nam ciekawych informacji na ten temat. Otóż badania nad ludzkim mózgiem pokazują, że kiedy słuchamy historii, neurony w naszym mózgu uruchamiają się w ten sam sposób, co neurony storytellera – jest to proces znany jako „sprzężenie neuronowe”. Proces ten bywa również określany mianem „lustrzanego odbicia”.
Badanie przeprowadzone przez G. J. Stephensa, L. J. Silbert i U. Hassona, dowodzą, że proces ten zachodzi w wielu różnych obszarach mózgu wytwarzając wspólny kontekstowy model sytuacji. Podczas przetwarzania przez nas opowieści, w obszarze kory ruchowej i czuciowej, a także czołowej zachodzą rozmaite procesy. To wszystko jest wzmacniane dodatkowo przez uczucie oczekiwania na rozwiązanie historii, związane z wyzwalaniem się dopaminy, które powoduje, że słuchanie sprawia nam przyjemność.
Chociaż badacze nie są wciąż zgodni co do szczegółowego przebiegu tych wszystkich procesów, to jednak jest pewne, że ich obecność skutkuje tym, że utożsamiamy się z opowieściami, wyobrażając sobie siebie w środku zdarzeń, o których słuchamy.
Biorąc pod uwagę niesamowity potencjał związany z storytellingiem, umiejętność przyciągnięcia uwagi poprzez opowiadanie dobrych historii musi więc stać się obowiązkowym narzędziem w warsztacie każdego mówcy.
Właśnie dlatego storytelling stanowi jeden z ważnych elementów szkolenia w ramach Szkoły Mówców, jednego z wiodących programów realizowanych w Złotym Jabłku.