Strona główna Blog Do czego przygotowało cię życie?

Do czego przygotowało cię życie?

Kiedy myślisz o swoim powołaniu warto zacząć od spojrzenia na siebie z perspektywy swojej osobistej historii.

Ćwiczenie refleksyjne

Zapisz  trzy doświadczenia, które miały wpływ na ciebie:

  • Co uczyniło cię osobą jaką jesteś dzisiaj?
  • Jaki wpływ miały te doświadczenia na zmiany w twoim życiu?
  • Skup się na tym co ukształtowało twoje wnętrze – nie twoich umiejętnościach lub kwalifikacjach, ale tym co ukształtowało twoje wartości, twoje poczucie tożsamości.

Każdego z nas ukształtowały różnorodne doświadczenia, każdy ma swoją wyjątkową historię i każdy może mieć wpływ na innych w oparciu o swoje wyjątkowe ukształtowanie.

Zwykle oczekujemy by powołanie przyszło przez jakieś wspaniałe doświadczenia, a nie trudności. 

W rzeczywistości jednak bardzo często to właśnie najtrudniejsze momenty stają się kamieniami milowymi w naszym życiu i rozwoju w powołaniu. To są te momenty, w których podejmujemy kluczowe decyzje. Takie chwile często zmuszają nas do tego byśmy wychodzili poza strefę naszego komfortu i inicjowali kroki w kierunku zmiany.

Jak napisał Cyceron: “Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem”.

Stąd jednym z elementów warsztatu dotyczącego odkrywania powołania, które prowadzimy jako Instytut Rozwoju Złote Jabłko jest ćwiczenie dotyczące identyfikacji kluczowych doświadczeń mających wpływ na to co ciebie porusza do działania. Tony Stoltzfus wyróżnił sześć rytów powołania, które mogą być owocem trudnych doświadczeń wynikających z twojego miejsca cierpienia, zmagania lub walki, które przeszedłeś w swoim życiu i teraz przekładają się na twoją postawę. Do tego  dodałem przykłady konkretnych osób lub inicjatyw reprezentujących dany ryt oraz kluczowe pytania, które mogą być pomocne do osobistej refleksji:  

Sześć rytów powołania wynikających z doświadczenia

ModelPostawaPrzykładPytanie
KonfrontancjaPrzeciwstawiam się niesprawiedliwości, która cię dotykaMartin Luther KingCo budzi mój wewnętrzny sprzeciw/niezgodę, za każdym razem kiedy to widzę w rzeczywistości wokół siebie? 
ZapobieganieOchraniam cię przed cierpieniem, którego sam doświadczyłemFundacja “Kropla Życia” imienia Agaty MrózJakim moim doświadczeniem chcę dzielić się z innymi by zapobiegać tym samym problemom w ich życiu?
WspółczucieWspieram cię tam gdzie cierpiszMatka TeresaJakie potrzeby, zmagania, braki w świecie wokół pobudzają cię do działania?
DoświadczenieMoje doświadczenie kwalifikuje mnie do tego by rozmawiać z tobąFundacja Ewy Błaszczyk Akogo? Kto cię posłucha, choć inaczej byłby na to zamknięty, gdyby nie twoje osobiste doświadczenie?
WalkaPokonałem niepowodzenia i pomagam ci zrobić to samoJasiek Mela, założyciel Fundacji Poza HoryzontyJaką przeciwność pokonałeś i teraz chcesz w tym pomóc innym?
AkceptacjaMam pokój w moich zmaganiach co inspiruje innychNick VujicicJakie moje doświadczenia mogą być inspiracją dla innych?

Każdy z nas doświadcza różnych chwil i okresów w swoim życiu. Spełnienie obejmuje pozytywne aspekty, takie jak radość, uznanie, osiągnięcia, sukces, istotne relacje, aprobatę, poczucie wartości, znaczenia i sensu. 

Często jednak najgłębsze poczucie spełnienia w twoim życiu przynoszą doświadczenia, które wymagały od ciebie pewnego poświęcenia, bólu i zmagań. Jak zauważa Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji Akogo? wspierającej “Klinikę Budzik” dla dzieci i dla dorosłych: “Aby świadomie doświadczyć piękna chwil, warto wcześniej być w smudze cienia”. To zwykle te trudne momenty najbardziej kształtują, budują twój charakter, utwierdzają wyznawane przez ciebie wartości i wykuwają w twoim sercu obraz powołania, które pragniesz realizować. 

To jest ten wewnętrzny głos, który porusza cię najgłębiej. Wiesz, kiedy go słyszysz. Bywa tłumiony przez hałas codzienności, ale czujesz, że żyjesz naprawdę wtedy kiedy za nim podążasz.

Spójrz na różne ryty opisane powyżej i postaraj się na nowo wsłuchać w głos swojego doświadczenia, które wybrzmiewa w twoim sercu.  

Osobista refleksja: Do czego przygotowało mnie życie?

Jakie trzy cechy dostrzegasz w sobie, które zostały ukształtowane przez twoje dotychczasowe doświadczenie? Jak łączą się one z twoim powołaniem?

Jakie trzy umiejętności posiadasz, które mogą być ważnym narzędziem w dążeniu do realizacji twojej pasji?

Ze wszystkich ról jakie spełniałeś w życiu, które były najbardziej satysfakcjonujące? Dlaczego?

Jakie doświadczenia dają ci wyraźne poczucie celu? Opisz je.