Strona główna Blog Moc pytań!

Moc pytań!

Szczerze wierzę w moc zadawania pytań, ponieważ sam jej wielokrotnie doświadczyłem. Odpowiednie pytanie zadane we właściwym czasie, połączone ze szczerą odpowiedzią na nie, ma potencjał wyzwolenia zmiany znacznie większy niż mówienie in- nym, co mają zrobić.

W przeciwieństwie do udzielania rad lub pouczania pytania zmuszają do myślenia, prowadzą do sformułowania odpowiedzi, w które sami wierzymy, i motywują do działania na podstawie własnych przemyśleń.

Zadawanie pytań chroni więc przed biernym przyjmowaniem tego, co mówią inni, i przeciwdziała stagnacji, a także inspiruje do energicznego zastosowania zdolności twórczych w celu rozwiązania poruszających nas dylematów. Pytania mogą więc prowadzić do odpowiedzi, których się nie spodziewamy, uzdalniają nas do odkrywania możliwości wcześniej niedostrzeganych i uwalniania naszego potencjału.

Wspaniałe przywództwo nie polega na tym, żeby znać wszystkie odpowiedzi  dużo częściej chodzi o umiejętność zadawania kluczowych pytań. Dobre pytania są zawsze lepsze niż łatwe odpowiedzi.

Takim właśnie liderem jest niewątpliwie Bob Tiede, od którego można się uczyć sztuki zadawania pytań. Od lat prowadzi poczytnego bloga LeadingWithQuestions.com, który dociera do subskrybentów w ponad 190 krajach na całym świecie. Jest on praktykiem przywództwa, który poprzez swoją działalność miał i nadal ma znaczący wpływ na kształtowanie młodego pokolenia liderów, co też pokrywa się z jego pasją i misją życiową.

Każdy, kto miał okazję spędzić choć chwilę w obecności Boba, wie, że opisane w tej książce pytania nie są wytworem jego fantazji, ale owocem wieloletniej pracy, nauki i doświadczenia. Co ciekawe, jego postawa nie zawsze była nacechowana taką otwartością na przewodzenie za pomocą pytań. Kiedy jednak zobaczył, jak wiele się zmienia dzięki przyjęciu takiego podejścia, i zaczął doświadczać efektów tej zmiany, stało się to jego stylem życia.

W książce I to jest dobre pytanie Bob dzieli się doświadczeniem i praktycznymi narzędziami, jak właściwie wykorzystać arsenał pytań, odnosząc je do rozwoju osobistego, zawodowego i duchowego. Niniejszy podręcznik prezentuje liczne narzędzia i ćwiczenia, zilustrowane mnóstwem inspirujących przykładów z życia, które potwierdzają, jak ich zastosowanie może przełożyć się na konkret- ne zmiany i efekty.

Krótko mówiąc, książka Boba I to jest dobre pytanie jest jak skarbnica pełna pytań, które z pewnością zechcesz zadać swojemu zespołowi, rodzinie, klientom i przyjaciołom i na pewno nie będziesz tego żałował!

Dla mnie wielkim przywilejem było to, że Bob zaprosił mnie i Instytut Rozwoju Złote Jabłko, abyśmy stali się partnerem merytorycznym w wydaniu tej książki w języku polskim. Po przeprowadzeniu wielu warsztatów, konferencji oraz setek indywidualnych i grupowych sesji coachingowych w ramach Instytutu mogę z pełną świadomością potwierdzić, że celne pytanie zadane w odpowiednim momencie zawsze otwiera nowe możliwości i motywuje do zaangażowania.

Z wielką radością polecam więc tę lekturę każdemu, kto chce doświadczyć rozwoju. Niech pytania w niej zawarte staną się zaproszeniem do bardziej efektywnej komunikacji, budowania głębszych relacji z innymi i silniejszych zespołów wszędzie tam, gdzie jesteś. Spróbuj! To naprawdę działa!

E-booka możesz pobrać tutaj: I TO JEST DOBRE PYTANIE

dr Wojciech Kowalewski
fragment przedmowy do „I to jest dobre pytanie” Boba Tiede