Strona główna Blog Podróż w głąb serca
Podróż w głąb serca - dr Wojciech Kowalewski

Podróż w głąb serca

Co słyszysz, kiedy hałas wokół cichnie? Jakie pragnienia, potrzeby czy dążenia dochodzą do głosu? Co sprawia, że są one tak często przez ciebie tłumione?

Wsłuchaj się uważnie w głos swojego serca. Co słyszysz? Serce to źródło życia. To właśnie tam toczy się największa bitwa o twoje „ja”. Tam zakopane są najgłębsze pragnienia. Wartości. Aspiracje. Ambicje. Marzenia. Podróż w głąb serca rozpoczyna się więc od wsłuchania w siebie. Nie jesteś dziełem przypadku. Twoje życie ma określony cel i znaczenie. Każda podróż ma swoje przeznaczenie i kierunek. Każdy z nas dokądś zmierza. Niewielu jednak robi to świadomie.

Co sprawia, że jedni żyją pełnią życia, a inni nie? Co jest źródłem spełnienia w życiu? Miłość, rodzina, pieniądze, dobra praca, wpływ? Być może zastanawiasz się nad tym i ciągle szukasz odpowiedzi? Prawdopodobnie próbowałeś już wielu metod i sposobów na osiągnięcie celu w życiu, ale ciągle czegoś ci brakuje. Każdemu zależy na życiu, które ma znaczenie i jest wyjątkowe.

Co więc powoduje, że tak wiele osób zmaga się z tym, by żyć pełnią życia? Przyczyn może być wiele, ale zwykle źródłem wszystkich radości i frustracji jednocześnie jest nasze serce, bo bez niego nie możemy żyć naprawdę. Nie przez przypadek król Salomon, znany ze swej ponadczasowej mądrości, napisał: „Czujniej niż wszystkiego innego strzeż swego serca, bo z niego tryska źródło życia!” (Prz 4,23). Inaczej mówiąc: to, czym żyje twoje serce, przekłada się na to, jakie jest twoje życie.

W starożytnych tekstach serce jest postrzegane jako źródło kreatywności, odwagi i pewności, a jednocześnie źródło wiary, nadziei i miłości. Aby odkryć swą prawdziwą tożsamość i powołanie, należy więc rozpocząć od serca. Naprawdę od serca!

A co, jeśli spojrzałbyś na siebie z perspektywy szerszej narracji, wykraczającej poza horyzont doczesności? Co, jeśli twoje życie nabiera głębszego sensu, dopiero gdy zaczynasz odkrywać, że to, kim jesteś, nie jest przypadkowe, ale stanowi część znacznie potężniejszej historii, której jesteś częścią? Paradoksalnie stanięcie w takim właśnie miejscu uznania rzeczywistości wyższej od siebie prowadzi do odkrycia głębi drzemiącego w nas potencjału. Poznania swojego własnego „ja”, które w połączeniu z rzeczywistością duchową sprawia, że niemożliwe staje się możliwe.

dr Wojciech Kowalewski
fragment książki „Pytania zmieniające życie”