

Walka o prawdziwe „JA”
Jeden z amerykańskich portali internetowych opublikował następujące pytanie do swoich czytelników: Jeśli mógłbyś podsumować swoje życie w sześciu słowach, jakich słów byś użył? Ku ich zaskoczeniu, odpowiedzi napłynęło tak dużo, że prawie zawiesił im się system.
Ciekawe pytanie, prawda? A ty jak byś na nie odpowiedział?
Ograniczenie do sześciu słów stanowi wielkie wyzwanie, ale z drugiej strony zmusza nas do tego by uchwycić horyzont tego co jest naprawdę istotne w naszym życiu.
Psycholog Erik Erikson twierdzi, że „własna tożsamość to głębokie przekonanie, kim się w istocie jest i za czym się człowiek opowiada”.
To poczucie tożsamości nadaje sens i znaczenie naszemu istnieniu w tym świecie. Jest wiele różnych teorii na temat tego w jaki sposób kształtuje się nasze zrozumienie samych siebie, ale nie ulega wątpliwości, że każdy z nas przechodzi przez różne etapy rozwoju i świadomości tego czym dysponujemy.
Nie bez znaczenia w tym procesie są też nasze wybory i działania, których się podejmujemy, gdyż na pojęcie „ja” składają się też nasze wrażenia na temat nas samych. Działa tutaj zasada: To w jaki sposób o sobie myślisz, przekłada się na to jak żyjesz.
Dlatego właśnie warto zastanowić się nad tym, na czym budujesz swoje przekonania o sobie samym? Na jakiej podstawie kształtuje się poczucie twojej wartości?
Ojciec Richard Rohr, w swojej książce Nieśmiertelny diament. W poszukiwaniu prawdziwego Ja, wprowadza rozróżnienie między prawdziwym i fałszywym „ja”: „Zwracając się ku prawdziwemu „ja”, skupiamy się na tym co istotne i prawdziwe; skupiając się na „ja” fałszywym, egocentrycznie koncentrujemy się na „sobie”, i to stanowi istotę problemu”.
Możemy się więc w poszukiwaniu swojego „ja” skupić na egocentrycznej samorealizacji tak bardzo, że przestajemy słyszeć prawdziwy głos swojego serca. Zaczynamy żyć tożsamością fałszywych „ja”, które obiecują szybkie spełnienie pragnień, osiągnięcie pozycji, władzy i stania się „królem życia”. W tej ciągłej pogoni za spełnieniem jest jednak pewien haczyk, pisany małym druczkiem. Okazuje się bowiem często, że to są tylko obietnice bez pokrycia w rzeczywistości.
Tak łatwo jest ulec ułudzie fałszywych “ja” zatracając sens własnego istnienia. Stąd właśnie coraz większą ilość osób dotyka poczucie „egzystencjalnej pustki”. Viktor Frankl, który jest znany milionom czytelników jako autor Człowieka w poszukiwaniu sensu, wstrząsającego świadectwa czasu Holocaustu, podkreśla rolę „wyższych aspiracji” ludzkiej duszy ponad samym poszukiwaniem przyjemności, a mianowicie „wolę sensu”. To wymaga od człowieka wykraczania poza samego siebie, służąc jakiemuś celowi, który jest większy on niego samego.
Zmierzanie ku najlepszej wersji samego siebie
Kiedy zaczynasz rozumieć, że to co robisz i na ile jesteś usatysfakcjonowany swoim życiem wynika z tego na jakiej podstawie budujesz swoją tożsamość, staje się to niezwykle uwalniające do tego by szczerze rozmawiać o autentycznych tęsknotach twojego serca.
Podróż wgłąb serca może się więc stać, największą przygodą twojego życia. Wymaga to jednak szczerości przed sobą samym, poświęcenia czasu na odkrywanie twoich najgłębszych motywacji, wartości i dążeń.
Tak, wszyscy mamy marzenia dotyczące naszego życia. Często dotyczą one naszej rodziny, pracy, osiągnięć, sukcesu czy realizacji pasji. Ostatecznie jednak naszym pragnieniem jest to aby wiedzieć, że nasze życie ma znaczenie, a to co robimy i kim jesteśmy nie jest dziełem przypadku.
Zastanów się przez chwilę nad otaczającą cię różnorodnością. Czy wyobrażasz sobie świat w którym wszyscy są tacy sami a rzeczywistość jednorodna i całkowicie przewidywalna? Tak naprawdę każdy z nas jest kimś wyjątkowym!
Jak zauważa C.S. Lewis: „To co widzisz i słyszysz, w dużym stopniu zależy od tego, gdzie stoisz; zależy od tego, jakiego rodzaju osobą jesteś”. To jak postrzegasz siebie i swoje „ja” ma wielki wpływ na to jak wygląda twoje życie.
Spójrz na siebie i zadaj sobie następujące pytania:
Jakie pragnienia rozpalają cię do działania?
Jakie umiejętności posiadasz, które odróżniają cię od innych?
Co porusza twoje serce?
Pragnienie wzbudza chęć poszukiwania, życia w całej pełni. Wsłuchaj się w tę wewnętrzną symfonię. Kop głęboko, aż odkryjesz swoją wyjątkowość.