Strona główna Blog Co rozpala twoje serce?

Co rozpala twoje serce?

 Jeśli mógłbyś podsumować swoje życie w sześciu słowach, jakich słów byś użył?

Ograniczenie do sześciu słów stanowi wielkie wyzwanie, ale z drugiej strony zmusza nas, by uchwycić horyzont tego, co jest naprawdę istotne w naszym życiu.

Nasze życie wypływa z wnętrza, z serca.
Dallas Willard

Czym jest serce?
Serce to źródło życia. To właśnie tam toczy się największa bitwa o twoje „ja”. Tam zakopane są najgłębsze pragnienia. Wartości. Aspiracje. Ambicje. Marzenia. Podróż w głąb serca rozpoczyna się więc od wsłuchania w siebie. Nie jesteś dziełem przypadku. Twoje życie ma określony cel i znaczenie. Każda podróż ma swoje przeznaczenie i kierunek. Każdy z nas dokądś zmierza. Niewielu jednak robi to świadomie.

Co sprawia, że jedni żyją pełnią życia, a inni nie?
Co jest źródłem spełnienia w życiu? Miłość, rodzina, pieniądze, dobra praca, wpływ? Być może zastanawiasz się nad tym i ciągle szukasz odpowiedzi? Prawdopodobnie próbowałeś już wielu metod i sposobów na osiągnięcie celu w życiu, ale ciągle czegoś ci brakuje. Każdemu zależy na życiu, które ma znaczenie i jest wyjątkowe. 

Co więc powoduje, że tak wiele osób zmaga się z tym, by żyć pełnią życia?
Przyczyn może być wiele, ale zwykle źródłem wszystkich radości i frustracji jednocześnie jest nasze serce, bo bez niego nie możemy żyć naprawdę. Nie przez przypadek król Salomon, znany ze swej ponadczasowej mądrości, napisał: „Czujniej niż wszystkiego innego strzeż swego serca, bo z niego tryska źródło życia!” (Prz 4,23). Inaczej mówiąc: to, czym żyje twoje serce, przekłada się na to, jakie jest twoje życie.

W starożytnych tekstach serce jest postrzegane jako źródło kreatywności, odwagi i pewności, a jednocześnie źródło wiary, nadziei i miłości. Aby odkryć swą prawdziwą tożsamość i powołanie, należy więc rozpocząć od serca. Naprawdę od serca!

A co, jeśli spojrzałbyś na siebie z perspektywy szerszej narracji, wykraczającej poza horyzont doczesności? Co, jeśli twoje życie nabiera głębszego sensu, dopiero gdy zaczynasz odkrywać, że to, kim jesteś, nie jest przypadkowe, ale stanowi część znacznie potężniejszej historii, której jesteś częścią? Paradoksalnie stanięcie w takim właśnie miejscu uznania rzeczywistości wyższej od siebie prowadzi do odkrycia głębi drzemiącego w nas potencjału. Poznania swojego własnego „ja”, które w połączeniu z rzeczywistością duchową sprawia, że niemożliwe staje się możliwe.

Aby odkryć swą prawdziwą tożsamość i powołanie, należy rozpocząć od serca.

Na mapę serca składają się trzy elementy, które wzajemnie się uzupełniają: Tożsamość, Powołanie i Działanie. W skrócie można ten schemat wyrazić w następujący sposób: Z tego, kim jesteś, wynika twoje wyjątkowe zadanie, które masz do wykonania w świecie. 

Czym jest pasja?

Słowo „pasja” generalnie kojarzy nam się bardzo pozytywnie ze spełnieniem, entuzjazmem i radością. Dosłownie oznacza ono „wielkie zamiłowanie do czegoś”. Nie chodzi tu jednak o coś chwilowego, co pojawia się i znika, ale coś znacznie głębszego i trwałego. Pasja jest czymś, co ma dla ciebie duże znaczenie i stanowi kluczowy element twojej tożsamości. Dopiero gdy odkrywasz, czym ona jest dla ciebie, i zaczynasz ją realizować, możesz doświadczać spełnionego życia.

Inaczej mówiąc, pasja jest siłą napędową, która popycha cię do realizowania tego, na czym ci najbardziej zależy. Właściwie ukierunkowana nadaje życiu sens i znaczenie. Co łączy takich wynalazców, jak Steve Jobs, Elon Musk, Albert Einsten, Thomas Edison, Maria Skłodowska-Curie czy Benjamin Franklin? Ich wielkie osiągnięcia są wynikiem połączenia ich naturalnych talentów i życiowych pasji. 

Znany psycholog i trener, dr Mateusz Grzesiak, odpowiadając na pytanie, czym charakteryzują się ludzie, którzy osiągają sukces, w pierwszej kolejności wymienia pasję: „Ci, którzy ją czują, nie przepracują ani jednego dnia w życiu i traktują pracoholizm jako mit. To odnalezienie tego, co się lubi, i poświęcenie temu swego życia”. Z kolei mój dobry znajomy, Andrzej Burzyński, który jest ekspertem w dziedzinie pomagania przedsiębiorcom w przekuwaniu ich pasji na pełne satysfakcji życie biznesowe, wyraźnie rozróżnia pojęcie „hobby” od „pasji”, a kluczem do jej zrozumienia jest skuteczność.

Pasja nie jest przemijającym zainteresowaniem, ale stanowi integralny składnik tego, kim jesteś.

Kiedy zaczynasz ją odkrywać, ważne jest to, by znaleźć skuteczny sposób na to, jak przełożyć pasję na swoje codzienne życie i działania. I tutaj właśnie zaczynają się schody. Intuicyjnie wiesz, co jest dla ciebie ważne, co cię napędza, co cię porywa. 

„Wasz czas jest ograniczony, dlatego nie marnujcie go, żyjąc cudzym życiem… Miejcie odwagę, aby podążać za swoim sercem i intuicją. One w jakiś sposób już wiedzą, kim naprawdę chcecie zostać”
Steve Jobs

Twoje najgłębsze pragnienia mają wielką moc.
Jeśli jesteś w stanie je nazwać, określić i w świadomy sposób realizować, zupełnie zmienia się twoja perspektywa, a także zrozumienie tego, co jest tak naprawdę ważne i co nadaje sens twojemu życiu.

Na koniec zadaj sobie te 3 pytania:

  1. Jakie są trzy najbardziej napędzające mnie pragnienia/pasje?
  2. Co zmieni spełnienie moich pragnień we mnie i w świecie wokół mnie?
  3. Co mnie powstrzymuje przed realizacją mojej pasji?

Pamiętaj: To, w jaki sposób o sobie myślisz i w jaki sposób opisałeś siebie, przekłada się na to, jak żyjesz.

Źródła: 
Dr Wojciech Kowalewski – „Pytania zmieniające życie.”