Moc chwili!
To, w co inwestujesz swój czas, przekłada się bezpośrednio na jakość twojego życia
Zastanów się nad swoim życiem, z czego się ono składa, czym jest przepełnione? Praca, rodzina, rozrywka, znajomi… można wydzielić różne elementy codzienności, wystarczy zajrzeć do swojego kalendarza, by zobaczyć, co najbardziej cię pochłania, czym się zajmujesz, co jest dla ciebie ważne.
A teraz postaraj się spojrzeć na swoje życie z perspektywy czasu. Kiedy się temu głębiej przyjrzysz, z pewnością zauważysz nieodzowny związek upływu czasu z życiem. Tak naprawdę całe twoje życie jest swego rodzaju podróżą w czasie, na którą składają się różne momenty i chwile. Są momenty dobre i złe, te, za którymi tęsknisz, ale i takie, od których uciekasz i wolałbyś, aby nigdy nie miały miejsca. Czas, którym dysponujesz, jest ograniczony. Każda doba ma 24 godziny, 1440 minut, co w skali miesiąca przekłada się na 720 godzin i 43 200 minut! To, w co inwestujesz swój czas, przekłada się bezpośrednio na jakość twojego życia.
Życie tak naprawdę składa się z momentów – jedna chwila może zdecydować o reszcie twoich dni, jedna decyzja może cię zmienić na zawsze, ciągle też ponosisz konsekwencje swoich wyborów. Inaczej mówiąc, to, co robisz w danej chwili, ma wpływ na następną.
Wybory, które podejmujesz każdego dnia, mają wpływ na to, jak wygląda twoje życie. Dzisiaj wszyscy mówią o tym, jak bardzo są zajęci i nie mają na nic czasu. Tak łatwo jest wpaść w pułapkę zabiegania, bycia ciągle zajętym i popadania w stan funkcjonowania na „niedoczasie”, czyli w permanentnym braku czasu. Czy można stać się tak zajętym, że zatraca się sens tego, po co się to wszystko robi, do tego stopnia, iż traci się z horyzontu to, co naprawdę ważne? Myślę, że tak, i to jest poważny problem współczesnego człowieka. Ludzie są dziś tak zajęci i zalatani, że często nie znajdują już czasu na zatrzymanie się czy głębszą refleksję nad swoim życiem. Stąd słowa apostoła Pawła wydają się niezwykle aktualne w obecnej kulturze tak mocno nastawionej na konsumowanie życia: „Żyjcie raczej jak ludzie mądrzy, którzy nie marnują żadnej chwili [kairos]”. Użyte tutaj słowo kairos można przetłumaczyć jako „otwierające się możliwości”. Człowiek mądry rozumie więc, jak bardzo ważne jest to, by właściwie wykorzystać czas z perspektywy potencjału, który został mu powierzony. Warto rozpoczynać każdy dzień od weryfikacji tego, co dla ciebie ważne:
- Jakie możliwości otwierają się dzisiaj przede mną?
- Jak najlepiej wykorzystać ten czas?
- Jakie cele chcę osiągnąć ?
Wyznaczanie priorytetów
Kluczem do właściwego zarządzania sobą w czasie jest więc wyznaczenie priorytetów, które będą się przekładać na realistyczne, mierzalne i rozłożone w czasie cele, wpisane w codzienne nawyki wynikające z twojej tożsamości i powołania. Warto się zatrzymać i zadać sobie kilka ważnych pytań.
- W skali od 1 do 10, jakie masz w tej chwili odczucia odnośnie do równowagi w swoim życiu?
- Jakie czynniki mają wpływ na taką ocenę?
- Która z dziedzin twojego życia wymaga obecnie więcej uwagi?
- Jaka dziedzina o niskim priorytecie zabiera więcej czasu i energii, niż na to zasługuje?
- Na ile twój sposób spędzania czasu odzwierciedla to, co jest w twoim sercu? Co byś chciał zmienić?
Problemy z planowaniem czasu zaczynają się, kiedy twoje priorytety nie znajdują pokrycia w tym, jak wykorzystujesz swój czas. Z perspektywy poczucia własnej wartości wielkie znaczenie ma to, jak oceniasz swoją efektywność i na ile udaje ci się realizować ważne dla ciebie cele.
Bardzo podoba mi się definicja przywództwa opracowana przez mojego mentora Bobba Biehla, który napisał:
„Przywództwo polega bowiem na tym: że wiesz, co zrobić dalej, że wiesz, dlaczego jest to istotne, i wiesz, jakie środki zastosować, aby zaspokoić ujawnione potrzeby”.
Kiedy wiesz, co robić i co sprawia, że to jest ważne, możesz planować stosowne działania. To jest dobra rada, by uniknąć marnowania czasu na rzeczy, które nie mają znaczenia.