Strona główna Blog Pasja – dlaczego to działa?

Pasja – dlaczego to działa?

Dobre pytanie, prawda? Kiedy prowadzę warsztaty „Życie z pasją”, to jednym z pierwszych ćwiczeń jest zadanie uczestnikom pytania: „Czym jest pasja?”. Zwykle padają różne odpowiedzi, które oscylują wokół aktywności przynoszących przyjemność i satysfakcję w życiu. 

Słowo „pasja” generalnie kojarzy nam się bardzo pozytywnie ze spełnieniem, entuzjazmem i radością. Dosłownie oznacza ono „wielkie zamiłowanie do czegoś”. Nie chodzi tu jednak o coś chwilowego, co pojawia się i znika, ale coś znacznie głębszego i trwałego. Pasja jest czymś, co ma dla ciebie duże znaczenie i stanowi kluczowy element twojej tożsamości. Dopiero gdy odkrywasz, czym ona jest dla ciebie, i zaczynasz ją realizować, możesz doświadczać spełnionego życia. 

Inaczej mówiąc, pasja jest siłą napędową, która popycha cię do realizowania tego, na czym ci najbardziej zależy. Właściwie ukierunkowana nadaje życiu sens i znaczenie. Co łączy takich wynalazców, jak Steve Jobs, Elon Musk, Albert Einsten, Thomas Edison, Maria Skłodowska-Curie czy Benjamin Franklin? Ich wielkie osiągnięcia są wynikiem połączenia ich naturalnych talentów i życiowych pasji. 

Znany psycholog i trener, dr Mateusz Grzesiak, odpowiadając na pytanie, czym charakteryzują się ludzie, którzy osiągają sukces, w pierwszej kolejności wymienia pasję: „Ci, którzy ją czują, nie przepracują ani jednego dnia w życiu i traktują pracoholizm jako mit. To odnalezienie tego, co się lubi, i poświęcenie temu swego życia”.

Dysponujesz wewnętrznym rozeznaniem i pragnieniami, które podpowiadają ci życiowy kierunek, ale przełożenie tego na rzeczywistość wcale nie jest już takie proste. Wojciech Mroczyński, doświadczony biznesman, który przez lata przechodził kolejne szczeble kariery, dochodząc do zarządu jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm restauracyjnych na świecie, będąc u szczytu, odkrył, że potrzebuje przerwy i zatrzymania, by wrócić do tego, co najważniejsze, i na nowo odkryć siebie. Całą historię opisał w fascynującej książce Najpiękniejsza podróż. W poszukiwaniu lepszego siebie, którą rozpoczyna słowami:

Najdłuższa droga, jaką niekiedy człowiek musi pokonać, wiedzie od rozumu do serca

Niewątpliwie pasja stanowi punkt wyjścia do odkrywania swoich najgłębszych pragnień i formowania celów godnych realizacji. To jest wizja w działaniu, która daje siłę i zachętę nawet w najtrudniejszych chwilach. Pasja wyraża się w poziomie poświęcenia, jakie jesteśmy w stanie ponieść, aby osiągnąć wyznaczony cel. Pasja i poświęcenie w jednym zdaniu? Dokładnie tak. Często największe poczucie spełnienia w życiu przynoszą nam rzeczy, dla których musieliśmy coś poświęcić. 

Lubimy podziwiać efekt końcowy – jak na przykład podziwiamy sportowców, którzy otrzymują medale. Często nie widzimy jednak drogi, jaką ktoś musiał przebyć, aby dotrzeć do tego miejsca. Realizacja pasji wymaga poświęcenia, zaangażowania, determinacji w realizacji celu. Jeśli chcesz realizować swoją pasję, musisz być na to przygotowany. Inaczej pozostanie ona tylko na poziomie idei, a rzeczywistość wokół szybko cię pochłonie.

Zatrzymaj się na chwilę i zastanów się nad tym jakie kroki jesteś w stanie podjąć by odkryć i realizować swoją pasję?

Oto kilka pytań które mogą ci pomóc w tym procesie:

1. Jakie są trzy najbardziej napędzające mnie pragnienia/pasje?

2. Co zmieni spełnienie moich pragnień we mnie
i świecie wokół mnie?

3. Gdybyś mógł zainwestować resztę swojego życia, żeby zmienić jedną rzecz wokół siebie, co by to było? 

Źródła:
Pytania zmieniające życie” dr Wojciech Kowalewski
M. Grzesiak, Success and Change, Gliwice 2017, s. 25.
W. Mroczyński, Najpiękniejsza podróż. W poszukiwaniu siebie, Kraków 2018, s. 21