Strona główna Blog Wszystko zaczyna się od Twojego wyboru!

Wszystko zaczyna się od Twojego wyboru!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jesteś tam, gdzie teraz jesteś? Dlaczego twoje życie wygląda dokładnie tak, jak teraz? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać: to wszystko sprowadza się do twoich codziennych decyzji i wyborów, które  sumują się i w rezultacie kształtują twoją rzeczywistość. 

Możesz wiedzieć, co jest właściwe, ale ostatecznie o tym, jak wygląda twoje życie, decydują twoje działania. Człowiek podejmuje decyzje, by zmieniać otaczającą go rzeczywistość. Jest ona świadomym wyborem jednego wariantu spośród różnych dostępnych opcji. Podjęcie decyzji jest związane z procesem wyboru odpowiedniego kursu działania, co wymaga wytypowania opcji, którą uznamy za najlepszą dla nas w danym momencie. 

Prawda jest taka, że jesteś tam, gdzie jesteś, ze względu na twoje wybory. Jeśli chcesz zobaczyć zmiany w swoim życiu, to musisz świadomie podejmować decyzje ukierunkowane na ten cel. Peter Drucker, uznawany za autorytet w obszarze zarządzania, podkreśla wagę koncentracji:

„Skoncentruj się na jak najmniejszej liczbie jak najproduktywniejszych czynności. Skupiaj się na swoich kluczowych kompetencjach; skupiaj się na swoich mocnych stronach; nie staraj się doskonalić mało istotnych rzeczy… Skoncentruj się w życiu. Rób niewiele rzeczy, za to bardzo dobrze”.

Wszystko więc zaczyna się od twojej decyzji, na czym będziesz koncentrować swoją uwagę. 

Jednym z ważnych czynników pomagających w podejmowaniu właściwych decyzji jest skupienie na celu oraz wartościach, które są dla ciebie najważniejsze. Nie dokonuj wyborów, z którymi się nie potrafisz utożsamić. Możesz doświadczać spełnionego życia tylko wtedy, gdy żyjesz w zgodzie z tym, kim jesteś, a to przekłada się na sposób, w jaki podejmujesz decyzje. Każdy owoc twoich działań, który dostarcza ci satysfakcji, jest efektem podjętych przez ciebie wyborów. 

Todd Duncan, założyciel i dyrektor generalny The Duncan Group, jeden z amerykańskich ekspertów w dziedzinie sprzedaży i rozwoju osobistego potencjału, nazywa to prawem siewu i żniw. Głosi ono: „Jeśli jutro chcesz cieszyć się obfitymi plonami w jakiejkolwiek dziedzinie życia, dziś musisz zasiać dobre ziarno”. Brzmi to bardzo rozsądnie, ale jak wiemy, sam zasiew nawet najlepszego ziarna nie wystarczy, aby doczekać obfitego plonu. Wymaga to świadomej pracy, podlewania, odchwaszczania i dbania o ogród swojego życia. Jest kilka zasad, o których warto pamiętać w codziennym procesie podejmowania decyzji, aby doświadczyć zmiany w życiu: 

  • Podejmuj decyzje tak, aby były odzwierciedleniem wartości i pasji, które są najbliższe twojemu sercu. Nigdy nie trać z oczu tego, co najważniejsze. Zadaj sobie pytanie: Czy ta decyzja jest zgodna z tym, w co wierzę?
  • Dokonuj wyborów, które prowadzą do rozwoju. Zadaj sobie pytanie: Na ile ten wybór prowadzi mnie do rozwoju osobistego, zawodowego czy duchowego?
  • Skup się na celu. Świadome skupienie na celu sprawia, że możesz być znacznie bardziej efektywny. Na ile ta decyzja przybliża mnie do realizacji wyznaczonego celu?
  • Nigdy nie jesteś sam. Ważne decyzje warto konsultować z ludźmi, których opinie sobie cenimy. To zawsze poszerza perspektywy i otwiera nowe możliwości. Z kim mogę porozmawiać na ten temat?
  • Szukaj duchowej mądrości. Nie jesteś tylko tym, co jesz lub myślisz. Jesteś tym w co wierzysz. Z tego, kim jesteś, wynika Twoje wyjątkowe zadanie i misja, które masz do wykonania w świecie.

Wszystko jest kwestią twojego wyboru. Zmiana zaczyna się od podjęcia decyzji, wokół czego chcesz koncentrować swoje życie.

Autor:
Dr Wojciech Kowalewski

Źródła:
“Pytania zmieniające życie” dr Wojciech Kowalewski