Strona główna Blog UMIEJĘTNOŚĆ STAWIANIA CELÓW

UMIEJĘTNOŚĆ STAWIANIA CELÓW

TRZY PYTANIA, KTÓRE POMOGĄ CI POPRAWIĆ UMIEJĘTNOŚĆ STAWIANIA CELÓW

W latach 50. NASA wyraziła swój cel słowami: „Prowadzić świat w eksploracji kosmosu”. To brzmi szlachetnie, ale czegoś tu brakuje. Porównajmy go z celem, który pojawił się po wyborze Johna F. Kennedy’ego na prezydenta: „Zabrać człowieka na Księżyc i bezpiecznie sprowadzić go na Ziemię do końca tej dekady”.

Różnica między tymi dwoma celami jest znacząca. Pierwszy cel jest ogólny i nieprecyzyjny. Nie wiemy, gdzie jesteśmy obecnie ani dokąd zmierzamy. Brakuje mu konkretnej linii mety.

Drugi cel jest zdecydowanie bardziej precyzyjny. Odpowiada na trzy kluczowe pytania:

  1. Z punktu A do B do kiedy?
    • A: Obecnie jesteśmy na Ziemi, a żaden Amerykanin nie był nawet w kosmosie.
    • B: Chcemy dotrzeć na Księżyc i bezpiecznie z niego powrócić.
    • Do kiedy?: Do 31 grudnia 1969 roku.

Wynikające z tego cele są jasne jak słońce. W którym okresie chciałbyś pracować dla NASA? W latach 50. czy 60.? Oczywiście w latach 60., gdy cel był wyraźny i osiągalny.

Teraz spójrz na swoje cele – zarówno osobiste, jak i zawodowe. Czy w jasny sposób odpowiadają one na te trzy podstawowe pytania: Z punktu A do punktu B do kiedy? Jeśli tak, to świetnie! Jeśli nie, zastanów się, jak możesz je zmienić, aby były bardziej konkretne i wyraźnie określały linię mety. Jasno zdefiniowane cele pomagają osiągać sukces zarówno tobie, jak i twojej organizacji.

Po przeczytaniu tego bloga zastanów się z kim chciałbyś podzielić się trzema pytaniami, które pomagają lepiej stawiać cele.

Blog został napisany na podstawie rozdziału książki “I to jest dobre pytanie” Boba Tiede, gdzie znajdziesz więcej praktycznych pytań i odpowiedzi.